توجه به نمای ساختمان

توجه به نمای ساختمان

چگونه از نمای ساختمان نگهداری کنیم؟

در این مقاله می خواهیم مطالبی راجع به توجه به نمای ساختمان برای شما بیان کنیم :

نگهداری از نمای ساختمان لازم و ضروری است. معمولاً به این بحث از ابتدای طراحی نما توجه نمی شود. اغلب طراحان در هنگام طراحی نما فقط به ظاهر طرح فکر می کنند. به اینکه طرحشان زیبایی و کیفیت لازم را داشته باشد. آنها از متریال های گوناگون استفاده می کنند تا بتوانند زیباترین طرح ممکن را خلق کنند. از ابزار خلاقیت در طراحی نما نیز بهره می برند.

ما معتقد هستیم  طراحی نما و نگهداری از نما دو مقوله ی به هم پیوسته هستند. باید در هنگام طراحی نما با یک نیم طراحی که نگاهی به ماهیت متریال های مختلف دارد، سعی می کند نمایی طراحی کند که سالهای بیشتر دوام داشته باشد. استحکام متریال در طراحی نما بسیار مهم است. نقطه ای است که می بایست از متریالی استفاده کرد که هم دوام بیشتری داشته باشد و هم مدت زمان بیشتری تمیز باقی بمانند.

توجه به نمای ساختمان

توجه به نمای ساختمان

 

راه حل اول

پس راه اول در نگهداری از نمای ساختمان این است که در ابتدای بحث طراحی نما، متریالی در طرح طراحی شود که مقاوم تر باشند. مانند ورق آلومینیوم کامپوزیت و یا سنگ های تراورتن. ورق های کامپوزیت به دلیل روکش آلومینیوم دارای مقاومت و ماندگاری باید در عین سبکی وزن دارد و همچنین سنگ های تراورتن به دلیل سوراخ هایی که در بافتشان وجود دارد به صورت کامل به بدنه ی ساختمان متصل می شوند. این سوراخ ها باعث درگیر شدن ملات سیمانی با دیواره ی ساختمان می شوند و به صورت کامل روی سطح نما فیکس می شود. استفاده از ورق کامپوزیت و سنگ تراورتن در مقایسه با سایر متریال ها نما و سنگ گرانیت باعث کمتر سقوط کردن سنگ نما خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی : استفاده از کامپوزیت جهت فلاشینگ

 

راه حل دوم

راه دوم برای نگهداری از نما این است که بالای تاج ها و پنجره ها از ورق کامپوزیت آب چیکه کن و یا فلاشینگ استفاده شود. این ورق ها در هنگام بارندگی وظیفه دارند باران را از سطح نما دور کنند. آنها با شیارهایی که در زیر ورق کامپوزیت وجود دارد به راحتی آب باران را به سطح گذر انتقال می دهند و اجازه بوجود آمدن کثیفی نما را نمی دهند.

 

راه حل سوم

راه سوم در نگهداری نما بازدید و چک کردن دوره ای است. به طور معمول هر ۳ سال یکبار نمای ساختمان را مورد بازدید قرار دهید. پیشنهاد می شود همزمان به شستشوی نما نیز بپردازید. این شستشو باعث می شود اگر قسمتی از نمای ساختمان با مشکل مواجه بود، سریع شناسایی و رفع ایراد شود. افراد و شرکت هایی هستند که کارشان شستشو و بازدید دوره ای از نمای ساختمان است. می توانید از آنها کمک بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید!