مجموعه طراحی نما

مجموعه طراحی نما

مجموعه طراحی نما

همانطور که می دانید طراحی نما یک بحث تخصصی و فنی است. هر چند که سلیقه هر فردی به عنوان کارفرما نیز تعیین کننده است. امروز قصد داریم مواردی که در طراحی نما دارای اهمیت می باشد و می توان آنها را در غالب یک مجموعه ارائه کرد را مطرح نماید.

طراحی نما معمولاً به طراحی اولیه برای خلق تصویری سه بعدی از سطح نما تلقی می شود. بستگی به متراژ و ارتفاع ساختمان شما طراحی نما در آن می تواند متفاوت باشد. گاهی با تک متریال کار می شود و گاهی با چند متریال. گاهی با خطوط عمودی و شکسته طراحی می گردد و گاهی به صورت افقی و منحنی. این نظر شماست که چه طرحی را برای نمای ساختمان خود مناسب می دانید.

اجازه دهید این نکته را هم متذکر شوم که علاوه بر در نظر گرفتن ابعاد سلیقه شما برای طراحی نما، مجموعه مباحث فنی نیز در خلق یک اثر قابل اجرا بسیار مهم است و می بایست طبق ضوابط شهرداری اقدام به طراحی نما شود. ضوابطی که اخذ تاییدیه از کمسیون نما را ممکن می سازد می بایست به صورت دقیق در طراحی نما دیده شود.

 

مجموعه طراحی نما

مجموعه طراحی نما

 

۱طراحی فاز ۱ :

برای طراحی فاز یک شما به یک طراح خلاق نیاز دارید. شخص یا شرکتی که بتواند بر اساس نوع کاربری ساختمان شما و با در نظر گرفتن همسایه های مجاور در گذر بهترین طراحی نما را برای ساختمان شما انجام دهد. در این مرحله طرح اولیه در ذهن طراح شکل می گیرد و با کشیدن چند باره آن روی کاغذ به شمای اولیه طرح می رسد. سپس آن طرح را با نرم افزارهای موجود تبدیل به طرح اتوکد می کند. و با کمک نرم افزارهای ۳D طرح را شبیه سازی می کند.

در این مرحله طراح به ایده اولیه برای اخذ تایید شما رسیده است و در طی جلساتی نظرات شما را در طرح اعمال می کند. البته اعمال نظر و سلیقه شما در تمام مراحل جاری است ولی دقت داشته باشید که اعمال نظرات شما نباید مانع خروج کار از چهارچوب ضوابط شهرداری شود. بنابراین به طراح خود اعتماد کنید و در اعمال سلیقه خود در جزئیات زیاد اسرار نکنید.

حتماً برای تایید کردن و بررسی طرح اولیه زمان بگذارید. تاخیر در این مرحله مساوی است با تاخیر بیش از حد در مراحل باقی مانده تا گرفتن تاییدیه نهایی کمسیون نما در شهرداری.

 

۲طراحی فاز ۲ :

 در ادامه بررسی مجموعه طراحی نما به فاز ۲ می رسیم. در این بخش طرح مورد انتخاب شما با متریال در نظر گرفته شده در مرحله قبلی وارد بحث محاسبات متره و برآورد می شود. این مرحله جایی است که طراح اندازه های دقیقی از متریال های مورد استفاده و طریقه کار کردن آنها را به شما اعلام می کند. البته قبل از اینکه این محاسبات و دیتیل ها برای شما جذاب باشد برای شهرداری مهم است. شهرداری تهران ضوابط خاصی برای تایید نما دارد که این ضوابط در مناطق مختلف کمی متفاوت است.

شما در فاز ۲ از طراح خود انواع متریال مورد نیاز + اندازه های دقیق اجرایی آنها و همچنین هزینه ای که اجرای نما برای شما دارد را دریافت می کنید. یادتان باشد که همیشه طرح های روی کاغذ بعضا تا ۵ درصد هم در اجرا تغییر می کنند. نگران نباشید این تغییرات در اجرا طبیعی است و برای نقشه های معماری نیز رخ می دهد چه برسد به طراحی نما.

بهتر است شما در مرحله اول کار و در زمان تایید طرح اولیه نظرات و سلایق خود را به طراح بگویید. نظرات شما می تواند موجب تغییر در متریال یا حداقل تغییر در رنگ متریال شود. در مرحله دوم اعمال تغییرات به منزله خلق طرحی جدید محسوب می شود.

 

مطالب پیشنهادی : عناصر مهم طراحی نما

 

۳اخذ تاییدیه از کمیسیون نما:

تمام نماهای شهری می بایست به تایید کمسیون طراحی نما در شهرداری هر منطقه برسد. ساختمان شما نیز به همین شکل است.

اگر طراحی نما برای ساختمان شما از همان ابتدا و شروع مرحله اول
با رویکرد گرفتن تاییدیه از شهرداری انجام شده باشد زمان کمتری برای تایید نیاز است.

دلیل این امر کاملاً مشخص است، طراحی نما با ضوابط شهرداری طراحی شده است.

در مناطق مختلف شهرداری تهران معمولاً یک روز در هفته کمسیون نما تشکیل می شود و نماهای منطقه شهری را بررسی می کنند. موارد کلی در تایید یا عدم تایید نقش دارند که معمولاً طراحان نما در تهران با آنها آشنا هستند. مواردی از قبیل رعایت عرف جامعه، در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و اقلیمی مانند تغییرات آب و هوایی، جذابیت بصری، هماهنگی با المان ها و یکپارچگی شهری و … از جمله مهم ترین موارد عمومی برای تایید کمسیون نما است.

اجرایی بودن طرح نیز بسیار مهم است. یکی از وظایف شرکت های طراحی نما این است که طرح اولیه را در مرحله فاز ۲ به لحاظ
اجرایی بودن بررسی و گزارش خود را ارائه نمایند.

اجرایی بودن طرح در کمسیون نما نیز مورد بررسی قرار می گیرد
و طرحی تایید می شود که قابلیت اجرا را داشته باشد.

پس در این مورد که ممکن است طراحی نما برای ساختمان شما اجرایی نباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید!