چگونه نما ساختمان طراحی کنیم ؟

چگونه نما ساختمان طراحی کنیم ؟

چگونه نما ساختمان طراحی کنیم تا از نتیجه کار راضی باشیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از خود سوال کنید، چگونه نما ساختمان طراحی کنیم و اصول طراحی نما چیست ؟ برای این منظور، ابتدا باید به شناخت نما و ویژگی‌های آن بپردازیم. نمای ساختمان وجه بیرونی بناست که در دید عموم قرار دارد و به همین علت از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی نمای ساختمان، شاخه‌ای از علم و هنر معماریست، که به این امر جذاب می‌پردازد. در یک پاسخ کلی به پرسش چگونه نما ساختمان طراحی کنیم ؟ می‌توان گفت، فرآیند طراحی نما شامل بیان اهداف و مشخص نمودن آنها، طراحی اولیه چند آلترناتیو، بررسی گزینه‌ها، انتخاب گزینه نهایی و اصلاح آن است. البته متریالی که برای طراحی در نظر می‌گیرید نیز بسیار اهمیت داشته و وجود محصولات نوین در این عرصه همچون ورق آلومینیوم کامپوزیت امکان اجرای طراحی‌های خاص و بی‌نظیر را به شما خواهد داد.

برای موفقیت در ارائه بهترین طرح برای نما، توصیه می‌شود با یک مهندس معمار یا طراح با تجربه مشورت کنید. یک معمار مجرب می‌داند چگونه نمای ساختمان طراحی کند تا یکپارچگی، تناسب، تعادل و ریتم در نما ایجاد شود. البته خودمان هم می‌توانیم با مطالعه کتب موجود، تمرین و مشاهده نمونه کارهای متعدد معماران مختلف به این دانش دست یابیم. اما این مسئله، نیازمند صرف وقت زیادیست. قطعاً تجربه‌ای که یک هنرمند طراح طی سالیان متمادی اندوخته است، چیزی بیش از دانش تئوری موجود در کتب است.

چگونه نما ساختمان طراحی کنیم ؟

چگونه نما ساختمان طراحی کنیم ؟

 

اصول طراحی نمای ساختمان به چه صورت است ؟

در بسیاری از منابع موجود، اصولی کلی برای طراحی نمای ساختمان بیان شده است. با استفاده از این اصول، تا حد زیادی می‌توانیم نمای ساختمانی زیبا، کاربردی و متعادل ایجاد نماییم و نمای مورد نظر همچون: نمای کامپوزیت ، نمای سنگی، نمای شیشه‌ای یا نمای چوبی و … را برای اجرا انتخاب کنیم. اما این نکته را در نظر داشته باشید که همواره برای اینکه بدانیم، چگونه نمای ساختمان طراحی کنیم، رعایت “اصول” و “قانون” در کنار هم الزامیست. قوانین شهرداری، به عنوان نهاد ناظر بر ساخت و ساز های شهری، به ما اجازه طراحی هر نمایی را نمی‌دهد. برای مثال نمی‌توان برای طراحی نما، از رنگ و فرم‌های دارای تضاد شدید که یکپارچگی محیط را از بین می‌برد، استفاده کنیم یا برای استفاده از شیشه، در نمای ساختمان محدودیت وجود دارد. لذا با در نظر داشتن چنین قوانینی، می‌توان با رعایت اصول زیر، موفق به طراحی بهترین نما زیبا شویم:

 

بیشتر بدانید : اصول طراحی نمای ساختمان

 

یکپارچگی :

یکپارچگی نمای ساختمان یعنی اینکه نمای ساختمان، در عین اینکه از عناصر گوناگون شکل گرفته است، دارای وحدت و یکپارچگی باشد. وقتی یک ناظر بیرونی به نمای ساختمان دارای یکپارچگی می‌نگرد، توانایی تشکیل یک طرح کلی را از نمای یکپارچه در ذهن خود دارد.

رعایت تناسبات :

نسبت طول به عرض خطوط مهم، مانند خط پنجره‌ها، ارتفاع ساختمان و … باید دارای تناسب باشد. با تقسیم نمای یک ساختمان مرتفع یا عریض به چند بخش، می‌توان این تناسبت را تعدیل نمود.

 

استفاده از عنصر شاخص :

یکی از راه‌های طراحی نمای ساختمان زیبا، استفاده از یک عنصر شاخص در مرکز طراحی نما یا در گوشه‌های آن است. این عنصر شاخص می‌تواند کاربردی باشد، مانند در ورودی یا کاملاً تزیینی باشد مانند تعدادی مجسمه یا بافت متغیر.

 

طراحی متعادل :

یکی از پاسخ‌های اساسی به این سوال که چگونه نمای ساختمان طراحی کنیم تا نمای طراحی شده در عین سادگی دارای زیبایی نیز باشد، رعایت تعادل در رنگ‌ها، جزئیات، تزیینات و … است.

 

توجه به بازشو ها :

یکی از عناصر مهم طراحی نمای ساختمان، پنجره‌ها و درب‌های ورودی هستند. این عناصر که اصطلاحاً بازشو خوانده می‌شوند، می‌توانند نقش کلیدی را در طراحی نما ایفا کنند. با استفاده از تکرار منظم پنجره‌ها می‌توان در نما ریتم ایجاد کرد. همچنین درب ورودی می‌تواند نقش عنصر مرکزی را در طراحی نما برعهده گیرد.

 

وجود ریتم در طراحی :

ریتم، به معنای تکرار منظم عناصر مشابه است. وجود ریتم در نما، درک آن را ساده‌تر می‌کند. ریتم در نما دو کاربرد دارد. اول آنکه در صورت رعایت ریتم نمای ساختمان‌های مجاور، در ساختمان جدید، می‌توان به طراحی یکپارچه نمای محله کمک کرد. دوم اینکه با طراحی ریتم در نمای واحد، به خودی خود می‌توان به درک بهتر نما توسط ناظر بیرونی کمک کرد.

 

توجه به کیفیت ساخت و مصالح :

برای اینکه بدانیم چگونه نمای ساختمان طراحی کنیم تا برای مدت‌ها از بابت ترمیم و نگهداری بنا خیالی آسوده داشته باشیم، لازم است به کیفیت ساخت و مصالح به کار رفته در نما توجه شود. برای این منظور باید ضمن شناخت شرایط طبیعی اقلیمی که قصد طراحی نمای ساختمان، در آنجا را داریم، از مصالح بوم آورد، در کنار مصالح نوین و دارای ماندگاری بالا استفاده کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید!